Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ice Cube

O'Shea Jackson (* 15. června1969, Los Angeles, Kalifornie, USA), známý pod uměleckým jménem Ice Cube, je americkýrapper a herec. Byl členem kontroverzních skupin C.I.A. a N.W.A. V roce 1989 započal solovou kariéru. Byl jedním z prvních, kterým se podařilo proslavit subžánr gangsta rap.

Narodil se v losangelském South Central. Jeho matka Doris Jacksonová byla nemocniční sestra a jeho otec Andrew Jackson byl správce Kalifornské univerzity. V šestnácti letech začal psát texty v hudební třídě na střední škole. Po střední studoval obor Architektura na Phoenixském technickém institutu. Okolo dvaceti let konvertoval k islámu.

 

V roce 1984 založil skupinu C.I.A. (Cru' in Action!), která začala brzy spolupracovat s producentem Dr. Drem. Skupina se však v roce 1987 rozpadla a členové šli svou cestou. Ice Cube a Dr. Dre brzy vydali EP My Posse, poté se spojili s rapperem Eazy-E a založili skupinu N.W.A (Niggas With Attitude), kterou tvořili ještě - MC Ren a DJ Yella. Se skupinou vydal dvě alba N.W.A and the Posse (1987) a Straight Outta Compton (1988), poté skupinu opustil kvůli problémům s kotraktem.

Rokem 1990 započala jeho solová dráha. Téhož roku vydal svůj kotroverzní debut AmeriKKKa's Most Wanted, který se stal v černošské komunitě hitem, i když rádia odmítala přehrávat jeho písně. O rok později hrál ve svém prvním filmu Boyz N the Hood a vydal EP Kill at Will, které se stalo prvním hip-hopovým EP s oceněním "platinová deska".

I na jeho dalším albu Death Certificate je cítit antisemitismus, rasismus vůči "bílým" a sexismu. Ice Cube ovšem rozděluje album na dvě pomyslné části Kde jsme nyní a Kam se potřebujeme dostat. I tak se album nesetkalo s pochopením kritiků. I přesto debutovalo na 2. pozici žebříčku Billboard 200 a stalo se platinovým. Avšak znovu rádia odmítala přehrávat singly.

Na dalším albu The Predator (1992) se však Ice Cube sklidnil a vyplatilo se - The Predator byl prvním albem, které se umístilo na prvním místě Pop hitparady a zároveň i R&B hitparády Billboard, a také Ice Cubovým jediným, které debutovalo na prvním místě žebříčku Billboard 200. Alba se prodalo přes 2 miliony jen v USA a zaznamenalo úspěch i ve Spojeném království. V tomto roce byl Ice Cube na vrcholu své kariéry. Rádiové stanice začaly přehrávat jeho singly z alba The Predator, a to v celku úspěšné písně "Wicked", "Check Yo Self" (ft. Das EFX) a jeho nejúspěšnější singl vůbec "It Was a Good Day", který se umístil na 15. místě žebříčku Billboard Hot 100.

Roku 1993 vydal G-Funk album Lethal Injection, které sklidilo slušný úspěch a stalo se platinovým, album obsahuje tři vcelku úspěšné singly: "Really Doe", "You Know How We Do It" a "Bop Gun (One Nation)" (ft. George Clinton). Poté na pět let odložil svou hudební kariéru na druhou kolej a věnoval se herectví. Hudbu tvořil jen k soundtrackům k filmům.

V oněch pěti letech natočil filmy jako jsou "The Glass Shield" (1995), "Friday" (1995) nebo "Anaconda" (1997).

V roce 1996 založil skupinu Westside Connection, kterou kromě něj tvořili Mack 10 a WC. Se skupinou vydal dvě alba, ale v roce 2003 se skupina rozpadá po vnitřních rozporech.

Během let 1998 - 2000 vydal dvojalbum War and Peace. War and Peace, Vol. 1 (The War Disc) bylo vydáno v roce 1998 a stalo se platinovým, obsahovalo vcelku úspěšný singl "Pushin' Weight". Druhá část War and Peace, Vol. 2 (The Peace Disc) byla vydána v roce 2000 jako poslední Ice Cubeův release u 'major labelu'. Album se stalo zlatým a uváděl jej vcelku úspěšný singl "You Can Do It" (featuring Mack 10 & Ms. Toi). Poté se na dlouhých šest let odmlčel a věnoval se své herecké kariéře.

V tomto období Ice Cube natočil zbylé dva díly trilogie Friday - "Next Friday" (2000) a "Friday After Next" (2002). Další komediální filmy jako "BarberShop" (2002) a BarberShop 2: Back in Business (2004) a rodiné komedie "Are We There Yet?" (2005) a "Are We Done Yet?" (2007). Nebo také komerčnější "Ghosts of Mars" (2001), "Torque" (2004) a "XXX: State of the Union" (2005).

V roce 2006 nahrál na svém nezávislém labelu Lench Mob Records album Laugh Now, Cry Later, to se opět stalo zlatým. Ovšem na albu chyběl nosný singl, jedinou písní, která se umístila v hitparádě Billboard Hot 100 byla "Why We Thugs", a to až na 92. pozici. Tato píseň je jeho poslední, která se v této hitparádě umístila.

Roku 2008 vydal další nezávislé album Raw Footage, kterého se prodalo "jen" 160 000 kusů. Album neobsahovalo žádný úspěšný singl. O dva roky později vydal opět nezávislé album I Am the West (2010), alba se prodalo pouze 50 000 kusů a singly se neumístily v žádné z hitparád.

I na dále se věnuje své herecké kariéře, když natáčí další komediální filmy jako: "First Sunday" (2008) nebo "The Longshots" (2008).

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 12939
Měsíc: 83
Den: 3